Provozní doba
Pondělí – Pátek | 8:00 – 16:00 |
Sobota | 8:00 – 11:00 |
Neděle | Zavřeno |
V tomto období nás na okrasných květinách trápí nejvíce škůdci a choroby, které nám ty nádherně rozkvetlé a s velkým úsilím vypěstované keříky a květinky ochutnávají a likvidují.
Nejčastějšími škůdci jsou mšice, kterých existuje neuvěřitelné množství, proto můžeme vidět některou mšici velkou, menší, hnědou, zelenou, černou atd. Dále jsou to molice, puklice, svilušky a třásněnky.
Nejjednodušší ochranou je prevence, zdravé a silné rostliny lépe odolávají, ale i když budete hnojit železem tak nebudou plechové a škůdce si je dříve nebo později najde. Možností je BIO ochrana s tou vám u nás nepomůžeme, protože tato ochrana spočívá v aplikaci predátorů a ti nejdou uchovávat tudíž musíte kontaktovat speciální firmu Biocont Laboratory. Tato ochrana má tu výhodu, pokud se aplikuje včas tak máte po starostech minimálně na celou sezonu (někteří predátoři přežívají).
Nejčastější ochranou je ta chemická, ovšem ale není dobré ji provádět zbytečně, pokud nevidíte na rostlině, že by chřadla, tak nějaké minimální množství škůdce nevadí. Jak jsem psala výše, zdravá rostlina dokáže částečně odolávat. Dáváte totiž jistou možnost přirozeným predátorům. Mšice jsou třeba potravou slunéček, vos a dalších. Mravenci jsou ale jejich opatrovatelé, protože se živý jejich medovicí, kterou vylučují. Přítomnost mravenců na květinách většinou znamená jediné, pasou si tam mšice nebo puklice. Proto musíte navíc ještě zabránit mravencům, aby si mšice znovu po postřiku přinesli.
Jak rozeznat který škůdce znehodnocuje naše květiny?
Mšice – saje na koncích výhonů a je ve skupinkách okolo celé větvičky nebo ze spodu listu. Vypadá trošku jako spousta korálků černé, zelené nebo jiné barvy. Listy jsou urousané od medovice, lepí a pod rostlinou můžete vidět bílé svlečky. Rostlina většinou reaguje pokroucením výhonů nebo listů.
Molice – Jsou bílé létavé a schovávají se na spodu listu. Pokud se objeví chemická ochrana je nutná u nás nemá přirozeného predátora a u přenosných květin přežívá do dalších let. Dobře reaguje na žluté lepové desky, při malém výskytu lze použít.
Svilušky – Jsou miniaturní pavoučci sající většinou ze spodní strany listu a vrcholech rostlin. První příznaky vidíme na rostlině. Začne být matná, ztrácet barvu a žloutnout, posléze i špatně přirůstat. Škůdce lze vidět jen s lupou, ale proti světlu uvidíme jeho pavučinky. Chemická ochrana nutná
Třásněnky – Další z „neviditelných škůdců“. Na listech se objeví stříbrná místa po posátí, list bývá jako matný. Dospělec je plachý skovává se, ale můžeme zahlédnout larvu, vypadá tak trošku jako špinka jen taková dvoumilimetrová čárečka. Ochrana je také nutná, ale problémy většinou bývají ve sklenících.
Puklice, štítenky, červci – Jsou to puchýřky různých tvarů přisedlé nejčastěji k nervatuře listu. Rostlina bývá velice ulepená od medovice, kterou vylučuje. Ochrana je obtížná, je chráněna štítem. Musí se použít chemická látka, která je rozváděna cévním systémem rostlin. Dobrá je kombinace s mechanickým odstraněním, pokud je to možné.
Tak lupu do kapse a hr na ně!
Ing. Vendula Stellová
Zpět